A jóga szerint…

A jóga szerint a fiatalság fontos fokmérője a gerinc hajlékonysága. Mindenesetre számos gyakorlat segíti ezt elő a gerinc több irányban való mozgatásával.

A jógagyakorlatok számát tekintve igencsak túlsúlyban vannak a gerincgyakorlatok. Az ászana rendszerre legjellemzőbb, hogy a gerincet valamilyen irányban tornáztatja. Tehát mondhatjuk, hogy a jóga nagyrészt a gerinc jógája. Ami a mai sokszor egyoldalúan terhelt életmódunk esetében igen hasznos élettani hatásával csakis nyereség lehet a számunkra 🙂

Bizonyos, hogy összességében a hajlékonyság, a mozgékonyság, a fiatalos könnyed mozgás a gyakorlatokkal messzemenően megőrizhető.

A fiatalságra jellemző állapot fenntartásában nagy szerepük van a hormontermelő mirigyeknek, és mint mozgásforma jelentős hatással van a belső elválasztású mirigyrendszerre.

A gyakorlatozások során az állandósuló nyugalom hat az arcvonásokra, így nyíltabbá teszi a tekintetet és erősen hat ez a megjelenésre is. A légzőgyakorlatai segítenek a tüdőnk légzőkapacitását növelni, ami úgyszintén csakis nyereség a mindennapokra. 🙂

Összességében: a Jógázó jóga-tréningjei során az életmódja, mozgása természetesebbé válik ( sok esetben észrevétlenül), a helyes bioritmusának kialakulásával, és megőrzésével, késleltetni tudja az öregedést 🙂

A bioenergetikai egyensúlynak, mint a libikókának, két oldala van. Az egyik az energia leadás, a másik az erőgyűjtés. Az urbanizált világunkban a az életformánk nem mindig kedvez az emberi bioritmus benső igényeinek. Élvezhetjük ugyan az energialeadás kellemes oldalát, vagy kényszerű módon az életünk éléséhez úgy érezzük szükséges ezt az oldalt túlsúlyban tartanunk, azonban az erőgyűjtés igényét nem meghallgatva deficitesek leszünk. Az erőgyűjtés ideje a test, a lélek pihenése pl. éjszaka, az egyoldalú szervezeti terhelések ellensúlyozása pl. a mozgás révén, és még sorolhatnám.

Összességében: ” Annak van tehát nyert ügye az egészség megtartásában, aki megtanulja erejét felhalmozni.” Dr. Vígh Béla

A Jógánk célja és felosztása.

Amivel találkozik a velem Jógázó. Avagy a Hatha – jóga és Nyugati szellemi Jógánk.

Modern szóhasználattal a jóga a testi-lelki harmónia megteremtésére törekszik, a test egészségére is kiváló hatású. Nyugati megjelenése „két-színű”, ugyanis egészségmegőrző és fittnes tevékenységi körben a sporttudományok/rekreáció területén is megjelent, valamint a kiegészítő alternatív terápiák között úgyszintén.

Magyarországon Sz. Jezudián (Bp-en sport-, és orvostudományokat tanult) mutatta be, és 1937-től könyvek sora íródott neves szerzőktől (Dr Vígh Béla a SOTE anatómia professzora, és még sorolhatnám) és jóga klubok nyíltak.

” A jóga Indiának több ezer éves hagyományokon épülő gyakorlatrendszere, amely jellegzetes tornagyakorlatokból, légzésszabályozásból, valamint gondolatot összpontosító , a tudatot és érzelemvilágot befolyásoló szellemi gyakorlatokból áll. „

Különféle rendszereit két nagy csoportba sorolhatjuk.

Az egyik a hatha-jóga. Testgyakorlatokból tevődik össze (ászanák), valamint légzésszabályozásból, amit mi is eredeti megnyilvánulásában használunk, tanulunk az órákon. (Ezen kívül még számos egyéb része is van.) Ez a rendszer a szervezet vegetatív működését tornával, légzésgyakorlatokkal és egészségügyi szabályokkal igyekszik segíteni nekünk javítani, avagy megtartani az egyensúlyát. Az egészség maximális fokának elérését tűzi ki célul.

A másik a szellemi jóga, ez a tudatos és tudatalatti idegműködés szabályozását célzó gyakorlatokat sorakoztatja fel a számunkra. E területnek a célja, hogy meg tudjuk teremteni a legtökéletesebb életmódunkat.

Másként megfogalmazható cél, a Külvilág behatásaira való legmegfelelőbb reakciót tudjuk adni, ennek kialakítására nevel Bennünket.

A keleti szellemi jóga céljait nyugati és a mai világ szellemi igényei, illetve kihívásai tekintetében azt gondolom érdemes átgondolni, hogy a szellemi-lelki területen mivel egészíthetjük ki nyugati módra, az itt és mostban élő jógázó teljesebb körű érdeklődését az egész-ség érdekében.

Nyugati szellemi jóga

A hatha-jóga testgyakorlatait kiegészítvén, a lelki-gondolati (szellemi) szinteken megérintő és segítő kineziológia feltáró, stresszoldó technikái és a life coaching életvezetési rendszere kiválóan alkalmas a fenti cél elérésére.

Az a jógázó csoport, aki ezt szeretné, annak kiegészítjük ezzel a területtel, mint szellemi jóga.

( Forrás : Dr. Vígh Béla feldolgozásában. )

A nemzetközi jógairodalom számos nagyszerű művet tudhat a magáénak. Ha van a Kedves Látogatónak kedve olvasni a magyar jóga-irodalom jelentős múltra visszatekintő alkotásaiból, ami úttörőnek tekinthető az európai vonatkozásban, az alábbi felsorolásból válogathat.

Dr Vígh Béla Jóga és tudomány, A jóga és az idegrendszer ( a SOTE anatómia professzora) tudományos igényű munkái, amiben a jógagyakorlatok hatásait, és terápiás lehetőségeit írja le.

Dr Völgyesi Ferenc Üzenet az ideges embernek. hazánkban Ő ismertette először a jóga-tant.

Dr Weninger Antal Keleti Jóga. A szellemi és a Hatha jógát ismertette meg a közönséggel a 40-es évek elején.

Selvara Yesudian Sport és jóga, Jóga-sport dióhéjban. A Jóga meghonosítója hazánkban.

Dely Károly Jóga. A hatha jóga rendszerét úgymond modern felfogásban ismertette a könyvében.

2019. szeptemberi hírek. Órarend.

(Az órarend megtekintéséhez kérem kattintson a fenti Órarend sorra.)

2019 szeptember közepétől ismét Fitt – Jóga órák lesznek jövő év június végéig.

Változatos eszköztárunk és óra-, tanfolyam típusaink újból bővültek. Továbbra is maximum 5 fős csoportokban dolgozunk együtt a személyes célokért. Órák és tanfolyamok formájában fejlődünk és tanulunk, mindenki a saját tempójában haladva. Nagy örömmel látom újból a saját korosztályomat is, a 40-50-60 feletti Hölgyeket, heti 1-2 alkalomra.

A honlap menü-ében további információkat olvashat a Kedves Látogató a Fitt-Jógáról.