Különféle fitness eszközökkel, és
anélkül végzett, aktív sportos tevékenység.
A Gyógytorna -Jóga – Fitnesz elemeit használjuk a sportos tevékenységünk során. Amelyek így együtt kiegészítik egymást és a vágyott Erőt- Egyensúlyt meg fogják teremteni a mindennapokra.
Mottónk: Nyugalom – ERŐ – Dinamika
A mozgásnak és a testtartásunknak az egész szervezetünkre való hatása az alapja annak, hogy torna segítségével befolyásolni, javítani tudjuk az egyes szervek működését.
A jógában a gyakorlatok során olyan testhelyzetet dolgozunk ki és gyakorlunk, ami a természetes mozgásokat pótolja, és ezzel ellensúlyozza a jelen lévő egyoldalú életmódot.
Nézve a jóga gyakorlatokat, mondhatjuk, hogy ez minden, csak nem „természetes testtartás”. 🙂
A dinamikus gyakorlatok nagy része azonban jobban megfigyelve, valamilyen természetes mozgást fejleszt tovább. A jóga – testtartásokat tekintve általánosságban nem mondható el, hogy természetes testhelyzetek.
A fő cél azonban az egyensúlyi állapot létrehozása.
Az egyoldalúság, a mozgásszegénység, az elpuhultságunkra adott korrektív válasz. Válasz: a sokoldalú, és a mindennapi életben nem szereplő testhelyzetek felvétele ezt ellensúlyozza a gyakorlatozás során.
Összességében tehát ebből a szempontból a sokoldalúság megléte által a jóga sok ajándékot ad nekünk.
A gyakorlatok többsége igen nehéz, és próbára teszi a test hajlékonyságát is, tehát az első órától kezdve felkészülünk, hogy megoldhassuk a későbbi órák feladatait. Ez a tulajdonsága azonban hasznos és szükséges a hatás, a cél eléréséhez. Sokoldalú és bizonyos szempontból hatékony is, mert átlagban rövid idő alatt képes az egész napi túlterhelést kompenzálni, kiigazítani. Amit kevésbé kidolgozott, és enyhébb gyakorlatokkal csak hosszabb idő alatt tudnánk elérni.
Mit is csinálunk az órákon?
A fenti elveket követve aktív és sportos alapozó, fejlesztő, erősítő, nyújtó, korrekciós és még sorolhatnám óraanyaggal várom a csoport tagjait.
Alkalomról alkalomra ügyelünk arra, hogy mindenki a saját tempójában haladjon és építkezzen a maga szükséges céljai szerint.
Eszközeink, és miben szolgálnak bennünket?
Fitness és Jóga lehetséges eszközeit illetően változatos a választékunk.
Az segítő eszközök ízületkímélő módon, gyengéden, azonban hatásos terheléssel fejlesztenek.
Fontosnak tartom az adott izomzatunkat többfajta gyakorlattal, és eszközzel, terheléssel megszólítani és munkára fogni. Különösen igaz ez izoláltabb gyakorlatoknál/egyes izmok esetében, mert a többfajta stimulációt nagyon szeretik, és jól fejlődnek.
Az eszközök jól jönnek az alapozáshoz, a fejlesztések tekintetében ( izom keresztmetszet, egyensúlytartás, idegrendszeri képességek, …), erő-gyorserő edzéséhez, … .
2019 szeptemberétől 2020 júniusig.
Jóga 8 lépésben
- Alapozó, kezdő jóga tanfolyamok. 1. – 4. és 5. lépés.
Alapozás: Bővebben…
Elmélyítés: Bővebben…
- Középfokú jóga tanfolyamok. 6.-7. és 8. lépés.
Áramlás/Rugalmasság: Bővebben…
„A légzés hajtja a ritmust.” : Bővebben…
Napüdvözlet tanfolyamok is lesznek.
Napköszöntő – Napbúcsúztató gyakorlatsor azok számára, akik otthon szeretnének rendszeresen testmozgást végezni. 9 póz, gyakorlat, 12 állomást tartalmaz.
A gyakorlatok együtt egységet képviselnek, ahogyan egymásba átalakulva végezhetjük őket. Azt az érzést adják, hogy magával ragadóan tökéletes áramlásban vagyunk. Miközben érezhetjük a testi erőnket, rugalmasságunkat, lendületünket, s a légzésünk erőteljes nyugalma hajtja a ritmust, és mindez testi-lelki szinten egy tökéletes átkapcsolás az előző napszakról a következőre. Akár búcsúztatjuk, vagy köszöntjük a Napot.
Összességében felüdít, kiegyensúlyoz és könnyűvé, erőteljesebbé változtat bennünket.
Egységbe rendezése miatt pl. :
- izmot erősít és nyújt, egyensúlyt fejleszt,
- dinamikusan végezve cardio jellegénél fogva pulzusszámot emel, így jótékonyan hat a szívünkre, vérkeringésünkre, mint bármelyik sport,
- gerincünket gyengéden előre-hátra hajlító gyakorlatok, a végtagjaink helyzetváltozásai, ízületeink szelíd bemozgatását eredményezi.
A napüdvözlő tanfolyam időtartama: hetente 1 alkalommal 2 óra, 6héten át.
Az órákon:
- bemelegítő gyakorlatokat tanulunk, majd alapozunk
- sokat nyújtunk, izmokat-inakat,
- izmot erősítünk, izometriás gyakorlatokat végzünk,
- a 9 póz, gyakorlat pontos kivitelezését, tanuljuk meg.
A teljes tananyag írásbeli anyagát megkapják a résztvevők.
A gyakorlatsor úgy áll össze, hogy figyelembe veszi a terhelhetőséget, a mozgás olyan szegmenseit valósítja meg, ami kivitelezhető, fejleszt, ízületkímélő, az anyagcserére hatással van, és mint a minden testmozgással együtt járó pozitív hatások a jógánál is jelentkeznek.
Figyelembe vesszük a jelenlegi alapállapotokat, és személyre szólóan tervezzük meg a gyakorlatsort.