Mi miatt fontos a szervezeti egységünk érdekében? Aminek az érdekében dolgozunk kitartóan a Fitt-Jóga órák alatt és ami miatt nevezhető korrektív tréningnek is.
Az élővilágban az ember rendelkezik a leggazdaságosabb antigravitációval.
Az egyes testrészeink egymáshoz való viszonya egy dinamikus egyensúlyi állapot. Ezt a testünk tartásáért felelős izmok folytonos tevékeny munkája tartja fenn. Ezen izomcsoportok között harmonikus egyensúlynak kell fennállnia. Mégha egymással ellentétes működés a feladatuk, kellő együttműködés szükséges ahhoz, hogy az ízületek stabilitása a középhelyzetben, és a mozgásuk az élettani mozgáspálya teljes határán, ívén is történhessen.
Ha az izomegyensúly felbomlik, az ízületeink terhelése nem lesz egyenletes, a medence tájékán, a gerinc szakaszán, az alsó végtag ízületeiben is elváltozások jelentkezhetnek.
A mozgásszegény életmódunk, a fájdalom stressze, fáradtság, a sokat emlegetett egyoldalú akár statikus vagy dinamikus terhelés az izomegyensúly megbomlásához vezethet és feladataik ellátása nem lesz kielégítő. Megbomlik az egész-ség.
A fázisos izmaink elgyengülnek. Amelyek hajlamosak sorvadásra, megnyúlásra. Fő funkciójuk a mobilizálás.
A tónusos izmaink elkezdenek túlzottan feszülni, majd fájdalmassá válnak. Hajlamuk van a megrövidülésre, zsugorodásra. Stabilizálnak, és a gravitációval szemben tartják a testünket.
Izomegyensúly
Sokat emlegetjük, hogy fontos a gerincünk egészsége. Élettani görbületei, homorú és domború vonulata úgymond S-alakja a rugalmas erőátvitelt támogatja.
Azonban itt tennék egy kitérőt, mi támogatja a fenti működést?
Fontos a medencénk élettani dőlésszögének a mértéke, amely 60 fok, ami már meghatározza a csípőízületünk helyzetét is. Majd feljebb haladva meghatározza a gerincünk (nyílirányú) élettani görbületeinek – a keresztcsonti domborulat, deréktáji homorulat, a háti domborulat, és a nyaki homorulat – mértékét.
A keresztcsontunk élettani dőlésszögének megtartottsága is fontos, aminek mértéke 30 fok, hiszen erre „ül” rá az utolsó gerinccsigolyánk, az 5. ágyéki csigolya szép nagy teste. Ennek a tengelye és a keresztcsontunk tengelye által bezárt élettani mértéke 140 fok. Ekkor van a „helyén”.
A testünk súlya így a medencénk szerkezetén, és a csípőízületeinken át egyenletesen eloszlódva, és tevődik át az alsó végtagjainkra.
A helyes testtartásunk kulcsa a medencénk megfelelő állása.
Példa az izomegyensúlyunk megbomlására és következményeire.
Amennyiben a gerincünk görbületei fokozódnak, lágyrészeire, izmaira olyan hatással van ez az elváltozás, hogy nagyobb teherkar ellenében kényszerülnek dolgozni. Ezáltal a testünk tartásakor nagyobb erőt is kell kifejteniük. Túlterheltek lesznek.
Amennyiben a görbületei elsimulnak, igen rugalmatlanná válik, az „őt” mozgató izmok lefutása értelemszerűen megváltozik, és így gyengévé válnak. Ami úgyszintén a szervezet túlterhelése.
Ebben az esetben, az órákon ha szükséges személyre szabottan dolgozunk az egység megteremtése érdekében, illetve az egészség megőrzése miatt.
- Rózsa